Naturalne sposoby walki z lekoopornymi wszami

Wszyscy wiemy, że wszy głowowe nie są zabawne i prawdopodobnie są przerażającą perspektywą dla każdego rodzica. Ponieważ pojawia się coraz więcej szczepów lekoopornych, potrzeba trochę badań, aby dowiedzieć się, jakie naturalne metody radzenia sobie z wszy rzeczywiście działają.

Zwłaszcza podczas przygotowań do  rozpoczęcia szkoły , przypomnienie może pomóc! Oto kilka skutecznych naturalnych lub mniej ostrych metod, które faktycznie działają, w oparciu o badania z czasopism medycznych i doświadczenia z okopów rodzicielskich. Zawieram również kilka proaktywnych kroków, aby, miejmy nadzieję, uniknąć w pierwszej kolejności wszy.

Wszy głowowe odporne na leki?

Tak jak niektóre szczepy bakterii uległy mutacji, aby móc przetrwać leczenie powszechnymi antybiotykami , tak te wszy głowowe rozwinęły mutacje, które pozwalają im przetrwać zwykłe leczenie. Zabiegi owadobójcze nie tylko zalewają nasze dzieci potencjalnie niebezpiecznymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną i chemikaliami wpływającymi na mózg, ale wiele z nich nie jest już nawet skutecznych! Więcej informacji: https://na-odpornosc.pl/

Badanie z 2014 r. wykazało, że ponad 99% testowanych wszy miało mutację, która pozwoliła im przetrwać leczenie środkami owadobójczymi, permetryną i piretryną, najczęściej stosowanymi metodami leczenia.

Nowsze metody leczenia wykorzystują silniejsze szczepy insektycydów, na które wszy nie są jeszcze odporne, ale mogą kosztować ponad 100 USD i często wymagają recepty.

Warto też mieć świadomość, że te insektycydy mogą zawierać neurotoksyny i substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które mogą mieć długotrwały negatywny wpływ na dzieci, zwłaszcza przy wielokrotnym stosowaniu.

Co powinien zrobić rodzic?

Jako rodzica sama myśl o wszy głowowych wywołuje dreszcze w moim kręgosłupie. Mając sześcioro dzieci, wszy mogą bardzo szybko rozprzestrzeniać się w naszym domu i bardzo trudno się ich pozbyć.

Właściwie stanęliśmy z tym problemem kilka lat temu i po kilku badaniach nie czułem się komfortowo stosując konwencjonalne metody leczenia środkami owadobójczymi, zwłaszcza że nasze dzieci są jeszcze tak małe.

Wypróbowałam kilka naturalnych środków i metod uduszenia zalecanych w Internecie, ale żadna nie wydawała się naprawdę powstrzymać problemu, szczególnie w przypadku jednej córki, która miała zbyt gęste włosy, aby je całkowicie rozczesać i która była idealna do ukrywania wszy. Więcej informacji: https://icd10.com.pl/

W ciągu tygodnia całkowicie wykorzeniliśmy wszy u naszych dzieci, a także odkryliśmy wiele naturalnych środków na wszy głowowe, które nie działały (i kilka, które działały znakomicie ).

Piękno tych zabiegów polega na tym, że działają na wszy w sposób fizyczny poprzez odwodnienie lub inne metody i nie polegają na środkach owadobójczych, na które i tak wiele wszy jest odpornych.

Dołączyłem również listę rzeczy, których używaliśmy, aby uniknąć kolejnych epidemii od czasu naszej pierwszej, nawet w czasach, gdy wiem, że moje dzieci były narażone na dzieci z wszy .

Naturalne sposoby walki z lekoopornymi wszy

Badanie wykazało, że wszy lekooporne były odporne na środki owadobójcze. I tak nie czułem się komfortowo ze stosowaniem środków owadobójczych, więc metody, które znalazłem i przetestowałem na naszych dzieciach, nie polegały przede wszystkim na nich. Przeczytałem pełny tekst badania i potwierdziłem, że te naturalne środki (które działały poprzez odwodnienie i środki fizyczne) nadal będą działać na zmutowane formy wszy.

Inną zaletą tych naturalnych środków jest to, że w ogóle nie musiałam czesać włosów moich dzieci, ponieważ leczenie nie polega na usuwaniu wszy i gnid.

Naszym chłopcom ogoliliśmy głowy, bo i tak była ciepła pogoda, ale nasze trzy dziewczynki stanowiły duże wyzwanie: trzy głowy gęstych, falujących włosów sięgających od nieco ponad ramion do prawie do pasa.

Nasze dziewczynki są również najbardziej czułymi dziećmi, jakie kiedykolwiek spotkałem, więc szukanie dziury w ustach było dla nas trudną lub niemożliwą opcją, chociaż okazało się, że jest skuteczne w usuwaniu wszy, gdy jest stosowane konsekwentnie. Podczas badań odkryłem również, że wszy nie składają jaj przez co najmniej dziesięć dni po wykluciu, więc dopóki jakaś forma skutecznego naturalnego środka na wszy jest stosowana co 6-7 dni przez kilka cykli życiowych, czepianie się włosów nie jest niezbędny. Więcej informacji: https://wydzialurody.pl/

Oto metody, które sprawdziły się u nas, w kolejności skuteczności:

Spray na wszy na bazie soli fizjologicznej

Najskuteczniejszym zastosowanym przez nas środkiem, który nie wymagał żadnych chemikaliów ani użycia grzebienia na wszy, był spray na wszy na bazie soli fizjologicznej . Spray na bazie soli odwadnia i zabija wszy i gnidy w kontakcie, ale nie jest szkodliwy dla dziecka. Chociaż zawiera dodatkowy zapach, którego normalnie bym unikał, ta opcja jest nadal o wiele bardziej naturalna niż inne opcje i usunęła tak wiele bólu głowy z procesu usuwania wszy, że byłem gotów użyć jej nawet z zapachem.

Ten spray też był tak prosty w użyciu. Po prostu spryskałam włosy przed snem, zostawiłam je na noc, a rano myłam włosy szamponem. Nie szczypał, nie miał okropnego zapachu jak środki na bazie środków owadobójczych i (o dziwo) pozostawił też dużo ciała we włosach na około tydzień (prawdopodobnie z powodu soli, której używam we własnym fale plażowe spray dla objętości ).

Ten spray jest również wyposażony w grzebień na wszy, którego używałam tyle razy, ile mogłam raz na włosach każdego dziecka, ale nawet bez konsekwentnego czesania nasze wszy zniknęły w ciągu tygodnia bez potrzeby stosowania jakichkolwiek środków owadobójczych.

Inną zaletą tego sprayu jest to, że można go stosować po ekspozycji na inne dzieci z wszy, więc jeśli wiem, że moje dzieci były narażone, spryskuję ich włosy w nocy i pozwalam im spać ze sprayem, aby uniknąć epidemii.

Szampon Neem

Badanie z 2012 r. wykazało, że olejek neem był również skuteczny w zabijaniu wszy, gdy był stosowany zewnętrznie w szamponie. Ponieważ spray na wszy na bazie soli fizjologicznej musiał być zmywany każdego ranka, użyłem szamponu na bazie neem, aby upewnić się, że żadne wszy nie przeżyły leczenia. ( używałem tej marki i bardzo mi się podobało )

Ten szampon wysycha, więc zastosowałam naturalną odżywkę dla dziewczynek, aby ich włosy nie były zbyt suche lub splątane do szczotkowania. Odkryłem, że mogę również użyć grzebienia na wszy na ich włosach, gdy są mokre i mają na sobie odżywkę, więc było to najbliższe rozczesaniu ich włosów. Więcej informacji: https://aptekiarnika.pl/

Kontynuowaliśmy używanie tego szamponu, dopóki nie dowiedzieliśmy się, że miejsca, w których były narażone na wszy, całkowicie wyeliminowały problem, a teraz dodaję kilka kropli olejku neem do ich zwykłego szamponu, aby uniknąć przyszłych epidemii.

Ważna uwaga : Olejek Neem nigdy nie powinien być stosowany wewnętrznie, szczególnie u kobiet, dzieci lub kogokolwiek bez wyraźnego nadzoru lekarza. Może mieć negatywne skutki, jeśli jest stosowany wewnętrznie, ale ogólnie jest uważany za bezpieczny do użytku zewnętrznego. Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem tego lub jakiegokolwiek produktu, jeśli jesteś w ciąży lub u dzieci.

Ziemia Okrzemkowa

Zabiegi te również przeplatałem z użyciem ziemi okrzemkowej (DE). Używałem wcześniej DE do pcheł i innych szkodników  i znalazłem dowody na to, że może również pomóc zabić wszy. Drobne cząsteczki DE mają mikroskopijne ostre boki, które drapią egzoszkielet wszy i prowadzą do odwodnienia. Jest to kolejny wolny od chemikaliów sposób na zabijanie wszy głowowych lub innych szkodników.

Uwaga: DE może powodować podrażnienie w przypadku wdychania. Należy uważać, aby nakładać produkt w sposób, który nie powoduje powstawania kurzu, który dziecko mogłoby wdychać. Zrobiłem to, każąc im zakryć twarz maską i ręcznikiem (i robię to również samodzielnie), a następnie ostrożnie posypując DE na całej skórze głowy. Następnie założyliśmy czepek i pozwoliliśmy im obejrzeć film, podczas gdy DE wykonało swoją pracę przed umyciem.

Użyłem również DE w leczeniu naszego domu, aby uniknąć przyszłych epidemii (patrz poniżej, aby zapoznać się z krokami, które podjąłem).

Inne ważne kroki w walce z infestacją wszy

Ponieważ wszy głowowe mogą przeżyć przez krótki czas na pościeli, ubraniach lub dywanie, ważne jest również, aby leczyć dom również na wszy. Oto kroki, które podjęliśmy, aby zapobiec kolejnej inwazji:

  1. Zacząłem od spryskania i nasączenia wszystkich włosów dzieci sprayem na wszy fizjologiczne i pozostawienia ich do wyschnięcia. To było po południu, więc zostawiliśmy spray na noc, gdy spali.
  2. Potem zająłem się domem. Zacząłem od rozebrania wszystkich łóżek, poduszek i usunięcia z pokoi wszystkich ubrań, które nosili przez ostatnie 72 godziny. Umyłem je wszystkie w gorącej wodzie i użyłem najgorętszego cyklu w suszarce. Nawet 20 minut w najgorętszym ustawieniu suszarki ma zabić wszelkie wszy żyjące na odzieży lub pościeli. Przepuszczałem też ich poduszki i pluszaki przez suszarkę przez 20 minut. Wszelkie pluszaki, zabawki z tkaniny czy meble, które były zbyt duże do prania, wrzucano do czarnego worka na śmieci i wyrzucano na strych (o tej porze roku było gorąco) na 2 tygodnie. To mogło być przesada, ale nie ryzykowałem.
  3. Wszystkie dywany posypałem ziemią okrzemkową, odstawiłem na 15 minut i wszystko odkurzyłem… dwa razy.
  4. Następnie wziąłem wszystkie szczotki do włosów / grzebienie i uruchomiłem cykl dezynfekcji w zmywarce. Łuki do włosów, gumki do włosów i inne akcesoria do włosów były umieszczane w hermetycznych torebkach na kilka tygodni.
  5. Zaparkowałem też nasz rodzinny samochód w gorącym słońcu na kilka godzin, żeby zabić wszelkie wszy, które przeżyły.

Unikanie przyszłych inwazji wszy głowowych

Od tego czasu nie mieliśmy żadnych inwazji wszy, pomimo kilkukrotnego narażenia. Aby nie dopuścić do kolejnej epidemii, używałem tego sprayu bez wszy na naszych dzieciach za każdym razem, gdy wiem, że potencjalnie byliśmy narażeni. Używamy również szamponu Neem raz w miesiącu, szczególnie o tej porze roku, na wszelki wypadek. Więcej informacji: https://travel-med.pl/

Ale (spróbuj) pamiętać, że to nie koniec świata…

Jeśli Twoje dziecko wróci do domu z wszy, nie panikuj! Wiem, że radzenie sobie z wszy może być krępujące, frustrujące i wyczerpujące, ale wszy nie zagrażają życiu ani nie są niebezpieczne… po prostu denerwujące!

Nawet w przypadku tych zmutowanych wszy lekoopornych istnieją naturalne opcje, które działają! Moim zdaniem działają nawet lepiej niż szkodliwe konwencjonalne opcje oparte na środkach owadobójczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2022 Informacje i porady - WordPress Theme by WPEnjoy